Ligjëratë e Guvernatorit Bogov

Guvernatori Bogov, beri një retrospektivë të krizës ekonomike globale dhe efektin e saj në ekonominë e Maqedonisë. Ai foli për rolin e Bankës Popullore në krijimin e politikave makroekonomike e në veçanti për masat që janë marrë gjatë ballafaqimit me sfidat e krizës ekonomike globale.

Në fjalën e tij, rektori i UEJL-së, Prof. Dr. Zamir Dika, theksoi rëndësinë e ligjëratës së guvernatorit dhe bashkëpunimin që universiteti ka me bankat, e posaçërisht me Bankën Popullore të Maqedonisë.

Prorektori për ndërmarrësi, Prof. Dr. Mirolub Shukarov foli për politikën monetare të Maqedonisë-rreziqet dhe sfidat në të ardhmen.

Studentët parashtruan edhe shumë pyetje. Ligjërata kaloi në një atmosferë pozitive me një debat dhe interaktivitet mes të pranishmëve dhe guvernatorit Dimitar Bogov.