Zgjidhja e problemeve dhe procesi i vendimmarrjes

Gjuha : Shqip, Maqedonisht

Kohëzgjatja : 1 ditë

Përshkrimi
Identifikimi i problemeve si dimension i procesit të vendimmarrjes dhe lidhja e udhëheqësve me procesin e zgjidhjes së problemeve dhe vendimmarrja.

Target grupi
Përfaqësuesit e institucioneve publike dhe private, studentët dhe të gjithë ata që profesionalisht ose personalisht janë të interesuar të thellojnë njohuritë e tyre.

Rezultati i pritur
Pas përfundimit të trajnimit, pjesëmarrësit pritet që të kenë njohuri të mjaftueshme në lidhje me, identifikimin e problemeve si dimension i procesit të vendimmarrjes, procedurat e zgjidhjes së problemeve, teknikat dhe metodat që duhet të shfrytëzohen per tejkalimin e zakoneve të kqija dhe shumë më tepër.

Minimumi i pjesëmarrësve për të ndjekur trajnimin: 8

Maksimumi i pjesëmarrësve për të ndjekur trajnimin: 15

Programi i trajnimit:

• Problemet  si dimensionin i procesit të vendimmarrjes;
    • Lidhje e udhëheqësve me procesin e zgjidhjes së problemeve dhe vendimmarrja;
    • Procesi (procedura) e zgjidhjes së problemeve dhe vendimmarrja;
    • Teknikat dhe metodat për zgjidhjen e problemeve dhe marrjen e vendimeve;
    • Stilet e vendimmarrjes dhe efekti i tyre mbi të tjerët;
    • Etika dhe mënyrat  për tejkalimin e  zakoneve të këqija në procesin e zgjidhjes së problemeve dhe vendimmarrja;